З приходом теплих сонячних днів настає сезон активності кліщів, чиїх укусів людині слід остерігатися, оскільки вони загрожують такими хворобами як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт.

Першим проявом хвороби Лайма є: почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м'язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи, а й навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. 
   Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, рвоти та порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках - до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час крововсмоктування кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу. 

 

Як вберегтися від кліщів:

- для прогулянок на природі краще обирати незахаращені місцини, без високої трави;

- одяг має бути світлим, щільно прилягати до тіла і з довгими рукавами- аби легше було помітити кліщів, голову покривайте головним убором;

-використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це - аерозолі, які відлякують кліщів. 

- повернувшись додому перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

Що робити, якщо знайшли кліща на шкірі

- негайно зверніться до найближчого травмпункту;

- якщо це неможливо, його можна видалити самостійно;

- потрібно пінцетом захопити кліща перпендикулярно до місця укусу, розхитуючи дуже легенько його видаляти;

- після видалення кліща змастіть місце антисептичним розчином та ретельно вимийте руки;

- витягнутого кліща необхідно спалити;

 протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря!