У Сокирянському держлісгоспі щороку вирощують 300 тисяч сіянців дуба
Вже стало доброю традицією, що сокирянські лісівники першими в області розпочинають лісопосівну кампанію й упевнено тримають першість. І, що важливо, весь садивний матеріал вони вирощують в Іванівецькому базисному розсаднику, який вважається одним з найкращих в лісовій галузі західних областей України. Причому, Сокирянський держлісгосп , з моменту утворення у 2008 році, постійно веде розширене відтворення лісу. Це і є принцип стабільного розвитку, бо як вважають лісівники , нащадкам треба залишити більше лісових ресурсів, ніж вони отримали свого часу самі. Днями ми побували в Іванівцях і на власні очі переконалися, що тут кипить робота. ...Ще здалеку помітили великий будівельний майданчик, на якому працювали робітники .

-        Це буде теплиця площею 500 квадратних метрів, в якому вирощуватимемо дуб із закритою кореневою системою, всього 80 тисяч сіянців. І закладатимемо її вже наступної весни, - розповідає Сніжана Бриченко, начальник Іванівецького базисного роз садника, за плечима якої Сторожинецький лісовий технікум та Київський національний університет біоресурсів і природокористування України. – Зрозуміло, що наше головне завдання – вирощування основних видів лісових порід – дуба звичайного, клена, липи, ясена та дуба червоного. Щороку ми закладаємо 300 тисяч сіянців. Площа нашого розсадника – 22 гектари. У 2019 році було розпочато створення теплиці та майданчика із штучним притіненням загальною площею 100 квадратних метрів, де нині вирощено сіянці дуба звичайного із закритою кореневою системою кількістю 15 тисяч штук. Знаєте, вирощування садивного матеріалу в закритому грунті дає можливість формувати стандартну кореневу систему та надземну частину сіянців відповідно до умов місця зростання .Ці культури можна використовувати майже протягом всього року і їхня приживлюваність навіть в екстремальних умовах досить висока.

На території Іванівецького базового розсадника також розміщена теплиця загальною площею 200 квадратних метрів, де щорічно закладається майже 60 тисяч живців декоративних порід. За словами пані Сніжани, на маточній плантації росте 97 видіфв декоративних порід ( 24 види туй, 5 видів кипарисовиків, 18 вдів ялівця. 2 – ялини, а також в асортименті є сосна гірська, метасеквоя, тис ягідний – 15 видів кущів). І щорічно асортимент декоративних порід тут поповнюється.

-        Найбільшим попитом у покупців користуються всі види туй та різноманітні кущі, зокрема, вейгела, барбарис, лапчатка, а також різні види верб, - продовжує Сніжана Бриченко. – Аби йти в ногу з часом та відповідати тенденціям ринку, на території розсадника постійно розширюється видовий склад рослин.

А в шкільному відділенні лісового розсадника на площі майже п’ять гектарів вирощено 40 тисяч саджанців, в тому числі декоративних порід туй різних форм, ялівців, самшиту та інших порід. Із загального обсягу вирощених саджанців, 38 тисяч штук є стандартними та придатними для реалізації. Також на території лісового розсадника функціонує майданчик для реалізації посадкового матеріалу для реалізації посадкового матеріалу із закритою кореневою системою – в горщиках. Тут є понад вісім тисяч різних видів хвойних та листяних декоративних порід для реалізації населенню за доступними цінами. За словами лісівників, особливим попитом ці культури користуються в тих споживачів, які побували на заробітках за кордоном й бачили, які там ландшафтні композиції біля домогосподарств. - Нині наше підприємство не тільки повністю забезпечений власним садивним матеріалом, а й має деякий його запас, що буде використовуватися для забезпечення належного проведення на території району різних природоохоронних заходів, - ділиться Олександр Чебан, директор Сокирянського держлісгоспу. – До речі, ми щороку заготовляємо в середньому п’ять тонн насіння жолудя. Все насіння в обов’язковому порядку перевіряється на Закарпатській лісонасіннєвій станції, за результатами чого некондиційного матеріалу не виявлено. Висів насіння і догляд за сіянцями здійснює спеціальна бригада лісокультурниць. Для потреб розсадника ми придбали новий міні-трактор та навісне обладнання для нього. Це дозволило прискорити всі технологічні процеси, пов’язані з вирощуванням садивного матеріалу. А ще останніми роками на лісових розсадниках лісгоспу широко впроваджується у виробництво система добрив, що дозволило різко підвищити якість лісових культур. Приміром, поруч з мінеральними добривами для відновлення та підтримання родючості грунту і добрива природного походження – гідрогумат. Виходимо з того, що маєш насіння – маєш і ліс ! Беруть наш садивний матеріал й колеги з інших лісгопів, причому, не лише з Буковини.