Обов’язковою вимогою для створення якісних, високопродуктивних лісів є своєчасний догляд за лісовими насадженнями. Мало лише посадити ліс, впродовж багатьох десятиліть лісівники інтенсивно дбають про насадження, у юному віці знищуючи бур’яни, трав’янисту рослинність та поросль малоцінних порід, а у старшому – створюють сприятливі умови для росту та розвитку кращих екземплярів. Завдяки цьому покращується склад насаджень, збільшується приріст найкращих дерев, правильно формуються стовбури найліпших технічних якостей, підвищується стійкість лісових насаджень.
Сьогодні державне підприємство «Сокирянське лісове господарство» опікується над 16858 га лісів, які розкидані окремими двома сотнями ділянками лісу, що значно ускладнює ведення лісового господарства та охорону лісів. Ліси Сокирянського лісгоспу розташовані на території як Сокирянського, так і Кельменецького адміністративних районів Чернівецької області На півночі та сході омиваються річкою Дністер, на заході межують з Хотинським районом, на півдні – з державним кордоном.
Головною метою ведення лісового господарства є забезпечення безперервного, раціонального, невиснажливого використання лісових ресурсів та їхнє розширене відтворення і охорона.
Розширене відтворення лісових ресурсів у ДП "Сокирянське лісове господарство" спрямоване у двох напрямках: за першим з них, ми понад 10 років поспіль створюємо нові ліси на землях, що вийшли з-під сільськогосподарського використання, де раніше ліс не зростав. Цих лісів уже висаджено 110 га, тобто завдяки лісівникам Сокирянщини та Кельменеччини нашим нащадкам залишиться більше лісів. І зупинятись на досягнутому ми не збираємось.
За другим напрямком, ми використовуємо лише частину деревного приросту. Усім відомо, що деревина є відтворюваним ресурсом, на відміну від викопних: нафти, газу, руди, вугілля. Після досягнення так званого віку стиглості, вилучивши з лісу дерева на певній площі через визначений проміжок часу тут знову зростатиме ліс, варто лише лісівникам подбати про його відновлення і забезпечити належний догляд та охорону від браконьєрів, хвороб, шкідників та пожеж. Щороку на одиниці площі лісу приростає відома маса деревини, вилучаючи яку з лісу, усе одно кількість деревини на площі залишатиметься однаково стабільною протягом років. ДП "Сокирянське лісове господарство", під час ведення лісового господарства, вилучає значно менше деревини, ніж природно приростає за рік. У минулому році всього 67% по нашому лісгоспу було заготовлено (від загального приросту деревини 62 тис. куб. м). У розвинених європейських країнах цей відсоток значно вищий, зокрема у Австрії він становить 89%, Швеції – 80%. Це означає, що щороку запаси деревини у лісах ДП "Сокирянське лісове господарство" зростають аж на 20 тис. куб. м.
Даний факт підтверджує невиснажливість лісокористування, щороку кількість деревини у лісах збільшується, при чому суттєво.
Проте, для того, щоби відновлювальні ресурси можна було використовувати знову і знову, їх необхідно відтворити. Це можна порівняти із розкорчуванням старого неплодоносного саду дбайливим господарем – він це робить задля висаджування молодих дерев, які принесуть старанному садівнику рясний очікуваний урожай. І навряд чи хтось наважиться звинуватити цього ґазду у варварському знищенні свого саду – власник видаляє віджиле для створення нового – молодого і продуктивного. Адже усі процесі у природі циклічні та підкорюються своїм законам. Людина лише може слідувати їм.
На процесі створення лісових культур, тобто висаджуванні молодого лісу і догляді за молоденькими лісопосадками цього разу зупинятися не будемо – це ми робили раніше. Сьогодні мова йтиме про проведення рубок догляду у Сокирянському лісгоспі.
Отож, після завершення періоду агротехнічного догляду за лісовими культурами, що настає вслід за переведення лісових культур та природного поновлення у вкриті лісом лісові ділянки, наступає етап проведення рубок догляду. Вони проводяться планомірно майже до віку стиглості деревостану.
Рубки догляду – це основні лісогосподарські заходи, адже завдяки їхньому проведенню лісівники вирощують високопродуктивні насадження.
Назва цих лісогосподарських заходів говорить сама за себе – догляд за лісом. Цей догляд необхідний протягом багатьох років та десятиліть: від молодого віку (4-5 років) до переходу у стиглий деревостан. Тож рубки догляду проводяться задля регулювання співвідношення порід у лісових насадженнях, підвищення їхніх захисних, природоохоронних, оздоровчих і рекреаційних цінностей. Їхню головну мету досягають завдяки розріджуванню деревостану.
Рубки догляду поділяються на декілька видів, кожен із яких має свою мету, характер, спосіб виконання. З насаджень видаляють небажані другорядні породи. До прикладу, освітлення проводять у молодняку, вік якого до 10 років. Застосовується для ліквідації заглушення (притінення) головної породи другорядними, формують насадження бажаного складу та повноти. Прочищення проводиться з 11 до 20 років – завдяки проведенню цього виду рубок формують бажаний склад та рівномірне розміщення дерев головної породи на площі, регулюють кількісне співвідношення окремих порід у деревостані. Є ще рубки проріджування, які створюють умови для формування стовбура і крони кращих дерев. Завдяки умілому застосуванню прохідних рубок лісівники створюють умови для збільшення приросту кращих дерев та підвищують товарність насаджень.
Проте, життя не стоїть на місці, а постійно рухається вперед. Залишитись осторонь цього процесу – неодмінно відстати. Якщо 100 чи навіть 50 років назад використання виключно ручної праці під час лісовирощування було виправданим, то з таким підходом у XXI столітті ми неодмінно опинимось позаду. Тому, для руху «у ногу з часом» лісівники Сокирянщини впроваджують новітні методи у веденні лісового господарства та застосовують широку механізацію основних робіт у лісі.
Минулого року лісівники державного підприємства "Сокирянське лісове господарство" першими в нашій області розпочали впроваджування механізації одного з найбільш трудоємких видів робіт – проведення рубок догляду у молодняках.
Догляд за лісом – вельми складний процес, який вимагає значних затрат людської праці і коштів на його проведення. Їхня основна частина припадає на вирощування лісу у молодому віці, рубки догляду треба проводити дуже часто і вони дуже трудомісткі, а будь-якої ліквідної деревини, навіть низькосортної, у результаті їхнього проведення не отримують, оскільки рубають лише хворост. Через це вони економічно збиткові, але вкрай необхідні.
А коли поряд з дубочками виросте небажана поросль другорядних порід, приходить час проводити рубку освітлення – лісівники беруть до рук кущорізи і бензопили. Ще кілька десятків років тому для цього використовували лише сокири. Проте, із кожним роком все більше відчувається дефіцит сильних і працьовитих робочих рук, тому лісівники шукають можливість механізувати і цей вид робіт.
Під час проведення рубок догляду у молодняках вирубується поросль, молоді деревця невеликого діаметру, тобто практично хащі. І після зрубування уся ця біомаса залишається на місці зрубування для перегнивання, що поповнює ґрунт поживними речовинами. Запізнюватись із даними видами рубок чи проводити їх неякісно – означає поставити хрест на молодих лісопосадках, тому що дуб у молодому віці сильно відстає у рості від другорядних, а тим більше – від небажаних порід. Осика, граб, клен, липа, а особливо – акація – легко і дуже швидко переганяють у рості дубочки і притінюють їх. Дуб – світлолюбна порода і на відміну від липи, граба та клена не витримує затінення та гине від нього. Тому дуже важливо вирощувати дуб із відкритою верхньою частиною крони, не допускаючи затінення зверху.
Для виконання даного виду робіт минулого року у державному підприємстві "Сокирянське лісове господарство" придбали так званий мульчер – машину, яка одночасно зрізує та подрібнює дрібнолісся спеціальною фрезою.
При виборі мульчера ми проаналізували досвід кількох лісгоспів з інших областей і технічні характеристики багатьох машин, які підходять для конкретних наших умов та зупинились на італійській моделі Midifiorst 200. Однією з особливостей цього мульчера є ножі з твердосплавними наконечниками, що подовжують строк їхньої служби та дозволяють не тільки зрубувати паростки дерев, а навіть обробляти ґрунт на глибину до 7 см. Спеціальна рамка для попереднього нахилу порослі перед фрезуванням полегшує роботу агрегату. Дана модель дозволяє проводити рубку і подрібнення дерев небажаних порід діаметром до 12 см, хоча такі грубі дерева недоцільно подрібнювати, оскільки можуть заготовлятись як паливні дрова та реалізовуватись населенню.
Для агрегатування з даною машиною потрібен спеціальний трактор великої потужності та обладнаний ходозменшувачем, оскільки процес рубання порослі та подрібнення її у щепу необхідно проводити на невеликій швидкості – усього 2,3 км/год. Це удвічі повільніше за ходу людини. Універсальні трактори сільськогосподарського призначення, які використовуються у лісгоспі для інших цілей, для цієї мети не придатні. Тому для агрегатування з мульчером лісгосп придбав італійський трактор Landini LandPower 135. Цей трактор обладнаний ходозменшувачем, який дозволяє рухатись із низькою швидкістю та має достатню для даного виду робіт потужність – 117 кінських сил.
Даний машинно-тракторний агрегат за одну зміну може провести догляд за молодими лісовими насадженнями на площі 1-1,5 га. Враховуючи, що у лісах ДП "Сокирянське лісове господарство" щороку необхідно проводити даний захід на значній площі – 250-260 га, роботи для даної машини достатньо.
У 2019 році лісгоспом проведено рубки догляду на загальній площі 517 га, на що витрачено 4,77 млн. грн. у тому числі за видами:
рубки освітлення - 163 га;
рубки прочищення - 90 га;
рубки проріджування - 100 га;
прохідні рубки - 164 га.
Хоча цю техніку у лісгоспі придбали недавно, проте її успішно апробували та вона приступила до щоденної роботи. Введення в експлуатацію дорогої техніки проводили за участі представників продавців як трактора, так і мульчера. Враховуючи складні та небезпечні умови роботи у лісі, для захисту тракториста виготовили та встановили додатковий захист кабіни. Тракторист Вашківецького лісопункту Михайло Лісковський, який працює на цій європейській техніці, задоволений її якістю та комфортом роботи. А лісівники задоволені якістю проведених рубок освітлення. Об'єм робіт, який раніше виконували десятки робітників вручну, сьогодні проводить один тракторист-оператор.
Керівництво лісгоспу докладає максимум зусиль для планомірного поступового оновлення техніки. Адже стара техніка потребує більших затрат на ремонт, на паливно-мастильні матеріали, наносить більшу шкоду довкіллю.
Сокирянські лісівники докладають максимум знань і умінь, щоби впоратись з нелегкою і відповідальною роботою відновлення та примноження лісів, адже ми маємо залишити після себе високопродуктивні ліси.