Після веселих новорічно-різдвяних свят повертаємось до виробничої діяльності. Підбиваємо підсумки року, що минув, а ще більше поглядаємо у перспективу. Далі хочеться, щоб усього було більше, щоб усе було кращим. Саме про це бесідуємо із директором Державного підприємства «Сокирянське лісове господарство» Олександром Чебаном. Саме це підприємство на території Сокирянщини є найбільш респектабельним, перспективним, яке вселяє надію й оптимізм.
–Олександре Дмитровичу, Ви особисто задоволені тим, що вдалося досягти очолюваному Вами колективу лісівників у 2021 році?
–Звичайно, так. Задоволений. Для нас досить важким видався рік 2020. Це пов‘язано з карантинними заходами, локдауном. Усе було незвично. І було непросто зорієнтуватися, як діяти за таких умов. А рік, що минув порадував тим, що всі виробничі показники перевиконані, що значно збагатився технопарк, що зросла продуктивність праці.
Однак. Хочеться кращого. Є деякі нюанси, які варто покращити. Зокрема, вважаю треба підвищувати заробітну плату. Хоча б до 20-24 тис.грн. Щоб люди залишалися в Україні, не виїжджали на заробітки за кордон, а могли забезпечити свої сім‘ї тут…
–А що Ви вважаєте подарунком року? Можливо, чогось не очікували? Чим особливо пораділи?
–Знову ж таки про технопарк. Дуже важливо, що завдяки розумінню у потребах підприємства начальника Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства Василя Борисовича Гончара його активному сприянню Берегометський лісмисливгосп безоплатно передав нам грейдер. Дороги, їхній стан – це запорука успіху. Тепер ми можемо усі лісові маршрути покращити.
А ще. І Сокирянська і Хотинські громади активно займаються садівництвом. А чимало садів висаджені саме біля лісових масивів. Тут теж важливі дороги.
Радію також тим, що ми зберегли згуртований, дружний колектив.
Щодо особистого. Подарунком року вважаю те, що на цілий рік підросли мої троє дітей. Що в сім‘ї усі здорові. Що вдалося відзначити 70-річний ювілей мого батька, який відіграв у моєму житті вирішальну роль.
– До речі, про батька. Всі знають, що Дмитро Іванович був першим директором ДП «Сокирянське лісове господарство». Йому присвоєно почесне звання – Заслужений лісівник України. 22 грудня він відзначив своє 70-річчя. Так ось. Молодь у нас сьогодні досить амбітна. Радитися зі старшими не дуже люблять. Можете сказати відверто, Ви приходите за порадою до свого батька?
– Завжди запитую, як вчинити з того чи іншого приводу. Інакше бути не може. Батько хоче бути в курсі всього, що відбувається в колективі. Про все запитує. Я ж, у свою чергу, запитую його думку. Він мені дуже часто повторює про необхідність комфортного морально-психологічного клімату в колективі, про добре ставлення до працівників. Хто з ним працював, усі відгукуються про нього як про добру людину.
Сам керівник нічого не зробить. Усе, чого досягло наше підприємство – це заслуга кожного працівника і робітника. Усі здобутки – колективні.
–Крім успішних виробничих показників, чим «Сокирянське лісове господарство» вигідно відрізняється від інших?
–Та, мабуть, багато чим. Зокрема, підприємство повністю забезпечене своїм садивним матеріалом. Минулого року почала діяти нова теплиця, у якій щороку маємо можливість вирощувати 80 тис. сіянців дуба за інноваційною технологією – із закритою кореневою системою. Маємо ділянку дивовижної павловнії.
Взагалі, щовесни наші лісівники першими розпочинають лісокультурну кампанію.
–І найголовніше. Мабуть, історичною подією для всього лісового господарства Буковини стала чергова реорганізація…
– Так. Нині Державне підприємство «Сокирянське лісове господарство» повністю завершило процес реформування та реорганізації. Із 1 січня 2022 року наші лісівники працюють вже оновленим складом.
Відповідно до завдань Держлісагентства та Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства у другому півріччі минулого року наше підприємство об’єдналось ще з двома – Хотинським держлісгоспом та Новоселицьким держспецлісництвом АПК. На території області з14 лісогосподарських підприємств утворено лише чотири базові.
Наполеглива і самовіддана багаторічна праця нашого колективу була належно оцінена, адже у ході вибору базових лісогосподарських підприємств аналізувались всі показники господарської діяльності за останні роки. Тож Сокирянський лісгосп включено до числа найкращих в області.
Така реформа назріла давно. Була розроблена низка моделей, як все зробити. Ця модель, яку здійснено, на мою думку, одна із найкращих.
– Віднині Сокирянський держлісгосп здійснює свою господарську діяльність у межах Дністровського та Чернівецького районів і чотирнадцяти територіальних громад, а більше ніж 38 тис. гектарів лісових масивів, якими опікується господарство, розкинулись від Дністра до Прута.
– А, взагалі, як проходив процес реформування?
– У процесі реформування ми працювали у досить напруженому темпі. Всі без виключення долучились до реформування ще з жовтня минулого року. Мені довелось очолити комісії з ліквідації Хотинського і Новоселицького лісогосподарських підприємств. Чи не щодня, я, заступники директора і працівники апарату відвідували Хотинщину та Новоселиччину, проводили інвентаризації, організовували виробничі процеси, вчили колег і, звичайно, переймали найкращий досвід та новації працівників підприємств, що вливались до нашого лісгоспу. Останніх три місяці були дуже продуктивними та корисними. І, звичайно, є результат – Сокирянський лісгосп одним з перших в державі і найякісніше завершив процедуру об’єднання, а вже з січня чітко, як один злагоджений механізм, запрацювали всі 11 лісництв, два лісопункти та апарат управління.
– Як же щодо інших колективів, чи вдалося уникнути скорочення персоналу?
– Ще під час перших зустрічей з колективами Хотинського та Новоселицького лісгоспів, я пообіцяв, що ми, зробимо все від нас залежне, щоб зберегти людей, кожного – від керівника, працівника інженерно-технічної ланки до простого робітника. Працівники структурних підрозділів – лісництв, лісопункту, всі без виключення були прийняті на роботу в Сокирянський лісгосп. Щодо апаратів управління, особливо Хотинського лісового господарства, намагались знайти підхід до кожного та пропонували посади більшості працівників. З майже трьох сотень фахівців лише 28 були скорочені, причому більша частина з них відмовилась працювати на нових посадах.
– Ви сказали, що одним із минулорічних досягнень є значне оновлення технопарку.
– Торік Сокирянський лісгосп був лідером по закупівлі нової техніки та оновленню засобів виробництва. У лісництвах підприємства розпочали роботу два сучасних трактори «LOVOL» FT 1054 AC та три тракторні причепи, призначені для перевезення деревини і оснащені маніпуляторами. До місця роботи працівники ДП «Сокирянське лісове господарство» доїжджають віднедавна на комфортабельному автобусі «Hyndai». Цей багатомісний красень має сучасний дизайн, оснащений зручними сидіннями, системою кондиціонування повітря та обігріву салону.
– Ще раз про заробітну плату?
– Це чи не головне. Лише достойна заробітна плата може утримати працівників на підприємстві. Зазначу, що з місяця в місяць забезпечуємо підвищення оплати праці наших працівників. У минулому, 2021 році середня заробітна плата у Сокирянському лісгоспі зросла на 39 відсотків. У листопаді, для прикладу, вона вже становила більше ніж 16 тис.грн. Але, як я вже сказав вище, у найближчій перспективі це має бути 20-24 тис.грн.
– Щиро бажаю Вам і Вашому колективу, щоб усі ваші плани і мрії здійснилися.