Хотинщина – край, багатий на ліси. Та особливо неповторні вони у своїй красі та величі у Рухотинському лісництві ДП «Сокирянський лісгосп». Про специфіку роботи цього колективу розпитуємо у лісничого Євгена Григоровича Бранашка, який майже 40 років трудового життя віддав праці у лісовій галузі.

Він народився у 1970 році у Корнештах. Після закінчення восьмирічки у Рухотині, щоб продовжити династію (адже чимало членів його родини трудилися у лісі), поступив на навчання до Сторожинецького лісового технікуму. Вищу освіту за спеціальністю «інженер лісового господарства» отримав у Львівському лісотехнічному університеті.

Трудову діяльність розпочав лісником радгоспу «Буковинський», працював за фахом у районному управлінні сільського господарства. А з 2000 року Євген Григорович – у Рухотинському лісництві. Був лісником, старшим майстром лісу, а останні дев‘ять літ – лісничим. У 2009-му за сумлінну роботу відзначений нагрудним знаком «Відмінник лісового господарства України».

Є. Г. Бранашко з великою любов‘ю розповідає про трудовий колектив, шляхетну справу, якою займаються лісівники.

 

Географічне розташування

– Рухотинське лісництво, – зазначає Євген Григорович, – розташоване у північно-західній частині Хотинщини, його загальна площа – майже 4,4 тисячі гектарів. Організаційно територія розділена на три майстерських дільниці та 13 обходів. Наші лісові масиви у центрі Хотинської височини, у них буково-дубові рівнинні ліси на висоті від 140 до 450–500 метрів над рівнем моря. Клімат цілком прийнятний для успішного зростання таких деревних порід: дуби звичайний і скельний, бук лісовий, ясень звичайний, граб звичайний, липи дрібнолисті та широколисті, а також багатьох кущів і невеликих дерев.

Заповідні об‘єкти

Євген Григорович детально розповідає про мережу заповідних об’єктів природноохоронного фонду, яка доволі розвинена у Рухотинському лісництві. Це пам‘ятки природи загальнодержавного значення «Рухотинський ліс» площею 49 га, заказники місцевого значення, «Гриняцька стінка – 1» (25 га), «Гриняцька стінка – 2» (41,4 га), «Баламутівська стінка» (43,7 га), орнітологічний «Чапля» (8,3 га). А також заповідні урочища місцевого значення «Буковий праліс» (33 га), «Дубовий праліс» (13 га), ділянка пралісу (10 га), «Бучок» (25,8 га), «Реліктова бучина» (60 га).

 

Колектив однодумців

– У колективі лісництва, – каже Є. Г. Бранашко, – 27 працівників. Троє з них нині у лавах Збройних сил України – старший майстер лісу Іван Євгенович Агатій, тракторист Сергій Григорович Кравченко, вальник лісу Єфрем Іванович Місько. Вони у перші дні повномасштабної російсько-української війни вирушили на фронт, щоб захищати суверенітет і територіальну цілісність нашої держави від агресора.

У трудовому осередку – 12 лісників, 3 лісоруби. Високе почуття професійного обов‘язку притаманне лісникам Віталію Афанасійовичу Герасимчуку, Михайлу Дмитровичу Галюку, Сергію Михайловичу Піжевському та іншим.

 

Допомагає механізація

Трудівники галузі широко використовують машини та механізми, які полегшують трудомісткі процеси на лісозаготівельних та лісокультурних роботах.

– У лісництві, – інформує його керівник, – задіяні чотири трактори, один з них отримали цьогоріч. З його допомогою здійснюють трелювання деревини.  Парк техніки поповнив і новий спеціалізований причіп польського виробництва з гідромонітором до трактора, яким навантажують деревину на транспортний засіб при її перевезенні. Маємо п‘ять бензопил, одну одержали у жовтні.

Для оперативного здійснення заходів з охорони території лісництва у вересні отримали мотоцикл для майстра лісу. З цією ж метою використовують і позашляховик «Нива». А працівників до місць роботи доставляє легковик «Волга».

 

Результати праці

– За 10 місяців цьогоріч, – інформує Є. Г. Бранашко, – заготовлено майже 7,4 тисячі кубометрів ліквідної деревини на 11,9 мільйона гривень.

 На площі 56,4 га насаджень молодняків проведено рубки догляду. Навесні цьогоріч створено нових лісів на 2,3 га, а восени на 3,5 га висаджені лісові культури. Посадковий матеріал – з власного розсадника. А підготовка ґрунту під лісові культури проводиться механізовано.

Не забуваємо і про умови праці людей та утримання наявних у лісництві споруд. У нинішньому році відремонтовано контору, в якій замінені на металопластикові вікна та двері, металочерепицею перекрито дах. Облаштовано нову огорожу, проведено благоустрій навколишньої території.

Не можу не згадати і про важливу подію з відтворення у лісах фауни: днями у мисливські угіддя випустили 50 фазанів.

Керівник лісництва розповідає і про інші аспекти діяльності колективу. Зокрема про те, що цьогоріч чи не удвічі збільшився попит населення на дрова для опалення будинків. Його намагаються повністю задовільнити.

– Наш невеличкий колектив, – наголошує Є. Г. Бранашко, – прагне сумлінною працею зробити свій внесок у загальнодержавну справу перемоги України над російськими окупантами. Зокрема, для потреб армійців відправлено 25 кубометрів лісоматеріалів кругляка.

Професія лісівника – одна з наймирніших на планеті, а основна мета діяльності – охорона і захист лісових масивів, їх флори і фауни від пожеж, шкідників, самовільних рубок, відтворення та вирощування високопродуктивних лісів.

А перспективи розвитку лісництва – у подальшій механізації технологічних процесів при виконанні лісокультурних та лісозаготівельних робіт.

У лісництві чекають повернення колег, котрі воюють, з перемогою. «Переконані, що так неодмінно і буде. Бо віримо у Збройні сили України», – наголошує лісничий Рухотинського лісництва Євген Григорович Бранашко.