Філія Сокирянське лісове господарство підпорядковується державному спеціалізованому господарському підприємству "Ліси України", яке в свою чергу підпорядковане Державному агентству лісових ресурсів України.
Філія Сокирянське лісове господарство розташована на території Дністровського та Чернівецького адміністративних районів Чернівецької області – в басейні річок Дністер та Прут.
В структуру філії входять 10 лісництв та Вашківецький і Клішківецький нижні склади.
Головна функція нашого філії – ведення лісового господарства у лісах, що передані йому у постійне користування. Державна лісова охорона, що діє у складі підприємства, виконує охорону лісів від самовільних рубок, пожеж, захист лісових насаджень від хвороб та шкідників. Лісгосп здійснює роботи з лісовідновлення, лісорозведення (посадка лісу на землях, де раніше лісу не було), надає послуги з лісорозведення на землях інших користувачів; проводить агротехнічні та лісівничі догляди за лісовими насадженнями, здійснює лісозаготівлю, проводить заготівлю не деревної продукції лісу, вирощує лісовий та декоративний садивний матеріал, вирощує сільськогосподарські культури для потреб підсобного господарства на с.-г. угіддях, що входять до держлісфонду.
Загальна площа Філії Сокирянське лісове господарство складає більше ніж 38 тис. га.
Ліси філії виконують переважно захисні, водоохоронні, рекреаційно-оздоровчі та природоохоронні функції, мають обмежене експлуатаційне значення. Тільки 29% лісів підприємства належать до експлуатаційних. Найбільше у лісовому фонді підприємства лісів, що відносяться до захисних. Основне їхнє призначення – стримувати ерозію ґрунтів, захищати береги річок, озер, інших водойм, вони зростають вздовж залізниць та автомобільних доріг. Є також ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного значення, з яких виділені заказники. У лісовому фонді філії Сокирянське лісове господарство наявні і пам’ятки природи місцевого значення.
В лісовому фонді філії ліси, які знаходяться навколо міст є рекреаційно-оздоровчими, що призначені, в першу чергу, для відпочинку населення. 299 га відносяться до лісопарків.
Лісистість зони діяльності підприємства складає 18,8%.
Перше лісовпорядкування лісів, які входять до складу лісгоспу, було проведено в 1951 році. В подальшому кожного десятиріччя проводиться базове лісовпорядкування, а останнім часом (з 1999 року) і безперервне лісовпорядкування – щорічно.
Згідно з лісорослинним районуванням територія лісгоспу відноситься до лісостепової зони. В геоморфологічному відношенні вона розташована в Південнодністровсько-Бессарабському геоморфологічному районі з висотами н.р.м. 200-250 (300) м.
Переважаючим типом лісу є Д2ГД – свіжа грабова діброва.
Економічні умови
У 2021 році ДП «Сокирянське лісове господарство» заготовило 42 тис. 958 м³ ліквідної деревини, в тому числі під час рубок догляду – 21 тис. 105 м³.
Підприємство за 2021 рік отримало дохід від реалізації продукції в сумі 93 млн. 954 тис. грн., що на 61% більше ніж 2020 році.
У 2021 році Сокирянське лісове господарство виробило промислової продукції в обсязі 4 тис. 899 м³.
Лісгосп є одним з підприємств району, що здійснює експорт промислової продукції за кордон.
Впродовж звітного періоду експорт промислової продукції склав 4 млн. 410 тис. грн. Країна отримувач – Румунія.
За 2021 рік чисельність працівників в еквіваленті повної зайнятості склала 228 працівників, а їхня середня заробітна плата становила 13 тис. 973 гривні.
Стан та динаміка лісового фонду
Поділ вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок за основними переважаючими породами наступний: дуб 78,5%, ясен 4,0%, клен 0,9%, граб 5,6%, акація 5,9%, липа 1,3%, горіх 1,8%.
Поділ вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок за групами віку наступний: молодняки 14,2%, середньовікові 49,4%, пристигаючі 12,6%, стиглі і перестійні 23,8%.
За продуктивністю лісові насадження в переважній більшості відносяться до високопродуктивних (76,3 % ІІ класу бонітету і вище), низькопродуктивних насаджень (IV-V класів бонітету) 6,2%.
Високоповнотних насаджень (0,8-1,0) 45,5%, низькоповнотних (0,3-0,5) – 2,9%.
Ступінь використання середнього приросту деревини становить 59,4 %.
За останнє десятиріччя площа вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок збільшилась на 2,0%, інших нелісових ділянок зменшилась на 7,4%; площа молодняків зменшилась на 4,8 %, середньовікових насаджень – на 0,8 %, а пристигаючих – збільшилась на 2,0%, а стиглих і перестійних – на 3,6%.
За останнє десятиріччя середні таксаційні показники насаджень змінились наступним чином: вік +7 років, клас бонітету +0,2, повнота +0,02, запас вкритих л.р.л.д. +30 куб. м/га, запас стиглих і перестійних насаджень +30 куб. м/га, загальна середня зміна запасу +3,57 тис. куб .м, середня зміна запасу +0,1 куб. м/га.
У держлісфонді підприємства є 2 парки, 14 рекреаційних пунктів. Вольєрне господарство, яке діє на базі Ломачинецького, розширене до 6 га. Там утримуються дикі кабани, олені, козулі. Біля вольєру, який використовується з еколого-просвітницькою метою, облаштовується музей лісу. Також на території Романківецького лісництва діє ФАЗАНАРІЙ у якому утримуються 98 мисливських фазанів. У Сокирянському лісництві функціонує мисливський будинок.
Екологічне обґрунтування запроектованих заходів
Обсяги користування лісом і всі види господарських заходів запроектовані відповідно до чинних у лісовому господарстві нормативних документів і не матимуть негативного впливу на навколишнє середовище.
Відповідно до чинного лісового законодавства з розрахунку головного користування лісом виключено 39,1 % вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок.
Розмір рубок головного користування (розрахункова лісосіка) для підприємства обчислений Київською лісовпорядною експедицією Виробничого об'єднання «Укрдержліспроект» (м. Ірпінь) і затверджений наказом №3-аг від 29.03.2017 р. Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та становить по рубках головного користування 22,33 тис. куб. м на рік.
Рубки догляду запроектовані в насадженнях, які невідкладно потребують їхнього проведення.
Лісозаготівля проводиться з використанням ручного звалювання дерев, лісозаготівельні машини (харвестери, звалювально-пакетувальні) не використовуються з природоохоронних міркувань.
Хімічні методи догляду за лісовими культурами та молодняками не проектувались та не проводяться.
Гідролісомеліоративні роботи не проектувались та не проводяться.