Коротка довідка

ДП "Сокирянське лісове господарство" підпорядковується Чернівецькому обласному управлінню лісового та мисливського господарства, яке в свою чергу підпорядковане Державному агентству лісових ресурсів України.
Підприємство засноване 28 січня 2008 року в зв’язку з реорганізацією державного підприємства “Хотинське лісове господарство”.
Лісгосп розташований на території Кельменецького та Сокирянського адміністративних районів Чернівецької області – в басейні річки Дністер.
В структуру підприємства входять 5 лісництв та лісопункт.
Головна функція нашого підприємства – ведення лісового господарства у лісах, що передані йому у постійне користування. Державна лісова охорона, що діє у складі підприємства, виконує охорону лісів від самовільних рубок, пожеж, захист лісових насаджень від хвороб та шкідників. Лісгосп здійснює роботи з лісовідновлення, лісорозведення (посадка лісу на землях, де раніше лісу не було), надає послуги з лісорозведення на землях інших користувачів; проводить агротехнічні та лісівничі догляди за лісовими насадженнями, здійснює лісозаготівлю, проводить заготівлю не деревної продукції лісу, вирощує лісовий та декоративний садивний матеріал, вирощує сільськогосподарські культури для потреб підсобного господарства на с.-г. угіддях, що входять до держлісфонду.
Загальна площа підприємства складає 16858 га, з яких 90% - вкриті лісовою рослинністю лісові ділянки.
Ліси підприємства виконують переважно захисні, водоохоронні, рекреаційно-оздоровчі та природоохоронні функції, мають обмежене експлуатаційне значення. Тільки 29% лісів підприємства належать до експлуатаційних. Найбільше у лісовому фонді підприємства лісів, що відносяться до захисних. Основне їхнє призначення – стримувати ерозію ґрунтів, захищати береги річок, озер, інших водойм, вони зростають вздовж залізниць та автомобільних доріг. Є також ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного значення, з яких виділені заказники. У лісовому фонді ДП «Сокирянське лісове господарство» наявні і пам’ятки природи місцевого значення.
В лісовому фонді лісгоспу ліси, які знаходяться навколо міст є рекреаційно-оздоровчими, що призначені, в першу чергу, для відпочинку населення. 299 га відносяться до лісопарків.
Лісистість зони діяльності підприємства складає 18,8%.
Перше лісовпорядкування лісів, які входять до складу лісгоспу, було проведено в 1951 році. В подальшому кожного десятиріччя проводиться базове лісовпорядкування, а останнім часом (з 1999 року) і безперервне лісовпорядкування – щорічно.
Згідно з лісорослинним районуванням територія лісгоспу відноситься до лісостепової зони. В геоморфологічному відношенні вона розташована в Південнодністровсько-Бессарабському геоморфологічному районі з висотами н.р.м. 200-250 (300) м.
Переважаючим  типом лісу  є Д2ГД – свіжа грабова діброва.
Ліси розташовані окремими, подекуди досить малими за площею, урочищами.

Економічні умови

Район розташування лісгоспу відноситься до числа сільськогосподарських районів зі слабко розвиненою промисловістю.
Ступінь використання середнього приросту деревини становить 59,4 %.
Лісове господарство в економіці району займає чільне місце. Переважна більшість працівників (99%) є місцевими.
У 2020 р. вироблено товарної продукції на суму 62 млн. 712 тис. грн., загальний обсяг реалізації склав 58 млн. 364 тис. грн. Відвантажено продукції на експорт на суму 7 млн. 847 тис. грн., у грошовому еквіваленті - 13,4%.
Через відсутнє державне фінансування лісгосп несе значні витрати на проведення лісогосподарських заходів за рахунок госпрозрахункової діяльності. На ведення лісового господарства, не враховуючи рубок головного користування, у минулому році витрачено 20,7 млн. грн. Разом з тим, за деревину, яка на корені є власністю держави, що заготовляється лісгоспом у держбюджет сплачено 5,50 млн. грн.
Сума сплачених податків у 2020 році склала 26,2 млн. грн., з них до місцевих бюджетів 7,8 млн. грн., крім того внесків до державних цільових фондів сплачено 6,0 млн. грн.
За результатами 2020 року чисельність працівників в еквіваленті повної зайнятості склала 210 працівників, а їхня середня заробітна плата 10814,00 грн.

Стан та динаміка лісового фонду

Поділ вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок за основними переважаючими породами наступний: дуб 78,5%, ясен 4,0%, клен 0,9%, граб 5,6%, акація 5,9%, липа 1,3%, горіх 1,8%.
Поділ вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок за групами віку наступний: молодняки 14,2%, середньовікові 49,4%, пристигаючі 12,6%, стиглі і перестійні 23,8%.
За продуктивністю лісові насадження в переважній більшості відносяться до високопродуктивних (76,3 % ІІ класу бонітету і вище), низькопродуктивних насаджень (IV-V класів бонітету) 6,2%.
Високоповнотних насаджень (0,8-1,0) 45,5%, низькоповнотних (0,3-0,5) – 2,9%.
Ступінь використання середнього приросту деревини становить 59,4 %.
За останнє десятиріччя площа вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок збільшилась на 2,0%, інших нелісових ділянок зменшилась на 7,4%; площа молодняків зменшилась на 4,8 %, середньовікових насаджень – на 0,8 %, а пристигаючих – збільшилась на 2,0%, а стиглих і перестійних – на 3,6%.
За останнє десятиріччя середні таксаційні показники насаджень змінились наступним чином: вік +7 років, клас бонітету +0,2, повнота +0,02, запас вкритих л.р.л.д. +30 куб. м/га, запас стиглих і перестійних насаджень +30 куб. м/га, загальна середня зміна запасу +3,57 тис. куб .м, середня зміна запасу +0,1 куб. м/га.
У держлісфонді підприємства є 2 парки, 14  рекреаційних пунктів. Вольєрне господарство, яке діє на базі Ломачинецького, розширене до 6 га. Там утримуються дикі кабани, олені, козулі. Біля вольєру, який використовується з еколого-просвітницькою метою, облаштовується музей лісу. Також на території Романківецького лісництва діє ФАЗАНАРІЙ у якому утримуються 98 мисливських фазанів. У Сокирянському лісництві функціонує мисливський будинок.

Екологічне обґрунтування запроектованих заходів

Обсяги користування лісом і всі види господарських заходів запроектовані відповідно до чинних у лісовому господарстві нормативних документів і не матимуть негативного впливу на навколишнє середовище.
Відповідно до чинного лісового законодавства з розрахунку головного користування лісом виключено 39,1 % вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок.
Розмір рубок головного користування (розрахункова лісосіка) для підприємства обчислений Київською лісовпорядною експедицією Виробничого об'єднання «Укрдержліспроект» (м. Ірпінь) і затверджений наказом  №3-аг від 29.03.2017 р. Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та становить по рубках головного користування 22,33 тис. куб. м на рік.
Рубки догляду запроектовані в насадженнях, які невідкладно потребують їхнього проведення.
Лісозаготівля проводиться з використанням ручного звалювання дерев, лісозаготівельні машини (харвестери, звалювально-пакетувальні) не використовуються з природоохоронних міркувань.
Хімічні методи догляду за лісовими культурами та молодняками не проектувались та не проводяться.
Гідролісомеліоративні роботи не проектувались та не проводяться.

Флора та фауна

На території лісового фонду ДП «Сокирянське ЛГ» виявлено наступні види червонокнижних, рідкісних видів та видів рослин, що перебувають під загрозою зникнення:
 • берека (горобина) лікарська;
 • конвалія лікарська;
 • підсніжник звичайний;
 • цибуля ведмежа (черемша);
 • а також тварин:
 • мідянка звичайна;
 • кіт лісовий;
 • сорокопуд сірий;
 • вечірниця руда;
 • тхір лісовий;
 • соня лісова.
У результаті проведених відповідних видів моніторингу у 2015 році значущих змін у чисельності та складі чи стані цих видів не виявлено.
За результатами проведення моніторингу лісів високої природоохоронної цінності та об’єктів природно-заповідного фонду, суттєвих змін їхнього стану, у т.ч. негативних, не виявлено.
У 2021 році ДП «Сокирянське ЛГ» планує провести 49,5 га санітарних вибіркових рубок.